Popelina – co to takiego?

W ostatnim czasie coraz częściej w sklepach możemy spotkać się z nową nazwa materiału – popelina. Z pewnością wiele osób zastanawia się co to za materiał i jakie są jego właściwości. Nic w tym dziwnego, ponieważ popelina jest jeszcze mało znanym materiałem, choć ma długą, ponad 500-letnią historię. Poniżej spróbuje przybliżyć Wam charakterystykę, właściwości i zastosowanie tego materiału. Zobaczcie tym samym dlaczego warto mieć sukienkę z tego materiału!

Popelina – co to jest?

Popelina to nazwa tkaniny o splocie płóciennym z drobnymi prążkami, Może być wykonywana z różnych materiałów, zarówno z wełny, jedwabiu, czy bawełny. Najpopularniejsza to popelina bawełniana – szczególnie gęsta i lśniąca wersja tkaniny bawełnianej. Z tego względy widząc w nazwie „popelina” na metce ze składem zobaczycie 100% bawełna. Sama nazwa materiału ma swoje korzenie w XV wieku. Tak jak już wcześniej wspomniałam materiał był znany ponad 500 lat temu. Właśnie z popeliny szyte były szaty papieskie, dzięki czemu zawdzięcza też swoja nazwę – „pope” to po angielsku „papież”. Czym popelina zasłużyła sobie na miano papieskiej tkaniny? Możliwe, że pozycję tą zawdzięcza swoim właściwością. To materiał o gładkiej i lśniącej fakturze, jednak bardzo mocny, wytrzymały i łatwa w pielęgnacji.

Sukienki z popeliny

Kiedyś popelina wykorzystywana była głównie do produkcji męskich koszul, jednak w ostatnim czasie tkanina ta zyskać na popularności i na chwilę obecną możemy znaleźć każdy element garderoby właśnie z tej tkaniny. Projektanci dostrzegli w niej potencjał i docenili jej właściwości. Popelina to materiał z którym bardzo dobrze się pracuje w czasie szycia, a ponadto dzięki swojej sztywności projekty zachowują swój kształt. Właśnie z tego względu zdecydowałam się wykorzystać ten materiał przy tworzeniu swojej pierwszej kolekcji sukienek. Była to genialna decyzja! Dzięki zastosowaniu bawełny popeliny sukienki pięknie się układają, falbany zachowują swój kształt, a to co najważniejsze, jest to oddychająca, przyjemna dla skóry tkanina.

Leave a Comment